Bazilika svätého Jána v Lateráne alebo Lateránska bazilika, či Matka a hlava všetkých kostolov mesta a sveta nesie oficiálny názov Arcibazilika Najsvätejšieho Spasiteľa a svätých Jána Krstiteľa a Jána Evanjelistu v Lateráne.

Názov baziliky je odvodený od mena pôvodných majiteľov tohto územia – rodiny Laterani, ktorí tu už v staroveku obývali palác. Baziliku dal postaviť cisár Konštantín. Bazilika bola pôvodne zasvätená Spasiteľovi. Lateránsku baziliku posvätil pápež Silvester 9. novembra roku 324. Pravdepodobne medzi rokmi 461 – 468 boli na príkaz pápeža Hilaria k bazilike pristavané tri oratóriá zasvätené Jánovi Krstiteľovi, Jánovi Evanjelistovi a svätému Krížu (dnes stoja iba prvé dve). Za pontifikátu Gregora I. Veľkého (590 – 604) dostala bazilika svoje dnešné pomenovanie; od tohto času sa k pôvodnému zasväteniu (Najsvätenejšieho Spasiteľa) pridáva dedikácia obom svätým Jánom.

Od 12. storočia sa podľa tradície slávi výročie posviacky baziliky. Táto slávnosť bola najprv sviatkom mesta Ríma, neskôr sa rozšírila na celý rímsky obrad ako znak lásky a jednoty s Petrovou katedrou, ktorá – ako píše sv. Ignác Antiochijský – „predsedá celému spoločenstvu lásky“. Lateránska bazilika je baroková sakrálna stavba Ríma. Je jednou zo štyroch tzv. patriarchálnych bazilík a biskupským kostolom – katedrálou (sídelným kostolom pápeža ako rímskeho biskupa). Napriek tomu, že všeobecne sa za duchovné centrum rímskokatolíckej Cirkvi považuje Bazilika svätého Petra, je Lateránska bazilika hierarchicky najvyššie postaveným chrámom. Lateránska bazilika sa stala miestom posledného odpočinku viacerých pontifikov. Do katastrofálneho požiaru v roku 1308 tu bolo pochovaných dvanásť pápežov; ich hrobky však boli následkom požiaru zničené. V súčasnosti je v bazilike šesť pápežských náhrobkov: Alexandra III., Sergia IV., Klementa XII., Martina V., Inocenta III. a Leva XIII. K Lateránskej bazilike viaže videnie, ktoré mal pápež Inocent III, keď vo svojom prorockom sne videl sv. Františka ako muža, ktorý podopiera rúcajúcu sa Lateránsku baziliku, ktorá bola a stále zostáva symbolom celej Cirkvi. Je symbolom chudobnej Cirkvi, ktorú svet podporuje, pretože mu dáva dobrý príklad.

Všemohúci Bože, ty povolávaš veriacich, aby tvorili Cirkev, chrám Ducha Svätého; daj, aby ľud zhromaždený v tvojom mene tebe sa klaňal, teba miloval a nasledoval a pod tvojou ochranou dosiahol prisľúbenú nebeskú blaženosť. Skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.